Vattenskärning

Vattenskärning

Skärning i alla metaller och i många material. Skär upp till 100 mm tjocklek.

Ett alternativ till laserskärning är vattenskärning. Här kan man skära i alla metaller upp till 100 mm tjocklek.

Eftersom det är en kall skärmetod uppstår ingen värmepåverkande strukturförändring i kantzonen. Det innebär också att man kan skära i alla typer av material som trä, glas, natursten, keramik, gummi, plast och även i porösa material.

Kapacitet

  • Maximal materiallängd: 6000 mm
  • Maximal materialbredd: 4000 mm
  • Maximal godstjocklek: 100 mm

Kontakta Weland för information om vilka material och vilka godstjocklekar som går att bearbeta

 


Produkthandbok

Broschyrer

 

Laserskärning

Laserskärning

Datum:
2016-10-11
Antal sidor:
28
Keywords:
Laserskärning; Perforering; Perforeringslinje; Laserskärning i plåt; Laserskärning i rör; Jumbo rörlaser; Gasskärning; Plasmaskärning; Vattenskärning; Stansning; Nibbling; Bockning; Planriktning; Skärande bearbetning; Robotsvetsning; Svetsning; Kontrollmätning; Varmförzinkning; Målning; Weland AB
Filtyp:
pdf

Relaterade länkar

Filmer


Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • aw3254.jpg

    aw3254.jpg

    2013-08-21


    Ingår i galleri:

    Vattenskärning

  • aw1155.jpg

    aw1155.jpg

    2013-08-21


    Ingår i galleri:

    Vattenskärning

  • aw3253.jpg

    aw3253.jpg

    2013-08-21


    Ingår i galleri:

    Vattenskärning

  • platbearbetning17_aw1716.jpg

    platbearbetning17_aw1716.jpg

    2010-04-12


    Ingår i galleri:

    Vattenskärning

Välj galleri

Försäljning laser/lego

Direktfax: 0371-344 85

Lars Kennethsson

Direkttelefon: 0371-344 42

Mobiltelefon: 0734-42 54 42

E-post: lars.kennethsson@weland.se

Vcard: vCard

Sophie Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 58

Mobiltelefon: 0734-42 54 58

E-post: sophie.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Ola Forsberg

Direkttelefon: 0371-344 45

Mobiltelefon: 0734-42 57 45

E-post: ola.forsberg@weland.se

Vcard: vCard

Marcus Johansson

Direkttelefon: 0371-344 48

Mobiltelefon: 0734-42 54 38

E-post: marcus.johansson@weland.se

Vcard: vCard

Christoffer Tegnhammar

Mobiltelefon: 0734-42 54 25

E-post: christoffer.tegnhammar@weland.se

Vcard: vCard

Peter Sköld

Direkttelefon: 0371-344 40

Mobiltelefon: 0734-42 54 40

E-post: peter.skold@weland.se

Vcard: vCard

Isak Bengtsson

Mobiltelefon: 0734-42 54 45

E-post: isak.bengtsson@weland.se

Vcard: vCard

Jörgen Petersson

Mobiltelefon: 0734-42 54 59

E-post: Jorgen.Petersson@weland.se

Vcard: vCard