Stålpall för stapling på höjden

Stålpall

Detta är en staplingsbar stålpall som är användbar i de flesta sammanhang, såväl intern- som extern hantering.

Anpassad för lastbilsflak

Pallens storlek är 1200 x 800 mm och den kan hanteras med alla typer av truckar. Maximal last är 1200 kg.

Pallstorleken är anpassad för lastbilsflak. Det innebär att man kan placera tre stålpallar i bredd på lastbilsflaket.

Lätta att hantera

De runda fotskålarna underlättar stapling och gör, tillsammans med hylsrören, att stabilitet erhålles. Höjden på hylsrören är som standard 900 mm.

Tomma pallar kompaktstaplas och tar därmed minimal plats.

Stålpallen levereras målad i valfri kulör alternativt varmförzinkad eller obehandlad.

Se även lagerinredningar för vårt sortiment av pallställ, grenställ, listställ och utdragsenheter.


Teknisk fakta

Tekniska fakta stålpall

ZoomIn
  • Längd: 1200 mm
  • Bredd: 800 mm
  • *Höjd: Standardhöjd är 900 mm, men kan varieras

 

Broschyrer


Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • aw3927.jpg

    aw3927.jpg

    Stålpall för höjdstapling

    2013-11-22


    Ingår i galleri:

    Stålpall

  • aw00003783.jpg

    aw00003783.jpg

    Stålpall för höjdstapling

    2013-09-06


    Ingår i galleri:

    Stålpall

  • aw3935.jpg

    aw3935.jpg

    Stålpall för höjdstapling

    2013-11-22


    Ingår i galleri:

    Stålpall

  • aw00003694.jpg

    aw00003694.jpg

    Stålpall för höjdstapling

    2013-09-06


    Ingår i galleri:

    Stålpall

  • aw00003691.jpg

    aw00003691.jpg

    Stålpall för höjdstapling

    2013-09-06


    Ingår i galleri:

    Stålpall

  • aw00003784.jpg

    aw00003784.jpg

    Stålpall för höjdstapling

    2013-09-06


    Ingår i galleri:

    Stålpall

Välj galleri

Försäljning Sverige

Vilken säljare ska jag kontakta? (xxxxx)

Direktfax: 0371-344 78

Fredrik Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 70

E-post: fredrik.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Mattias Andersson

Direkttelefon: 0371-344 07

E-post: mattias.andersson@weland.se

Vcard: vCard

Alexander Johnsson

Direkttelefon: 0371-344 49

E-post: alexander.johnsson@weland.se

Vcard: vCard

Jakob Josefsson

Direkttelefon: 0371-344 31

E-post: jakob.josefsson@weland.se

Vcard: vCard

Göran Lagesson

Direkttelefon: 0371-344 47

E-post: goran.lagesson@weland.se

Vcard: vCard

Stefan Lingtell

Direkttelefon: 0371-344 43

E-post: stefan.lingtell@weland.se

Vcard: vCard

Oscar Welandson

Direkttelefon: 0371-344 98

E-post: oscar.welandson@weland.se

Vcard: vCard

Johan Palm

Direkttelefon: 0371-344 69

E-post: johan.palm@weland.se

Vcard: vCard

Försäljning export

Direktfax: 0371-344 78

Jonas André

Direkttelefon: 0371-344 08

E-post: jonas.andre@weland.se

Vcard: vCard

Hans Larsson

Direkttelefon: 0371-344 03

E-post: hans.larsson@weland.se

Vcard: vCard