Robotsvetsning

Robotsvetsning

Vi hjälper dig med svetsning för små och stora detaljer. Med två olika arbetsmetoder utgår vi alltid utifrån din detalj när vi väljer om svetsningen ska utföras maskinellt eller manuellt. Vi har robotsvets, en svetscell med två högpresterande robotar att tillgå, ett tiotal robotar i olika dimensionsområden, men även certifierade svetsare (SS-EN 287-1) när detaljerna kräver.

Vi är flexibla

På Weland utgår vi alltid från din detalj när vi väljer svetsteknik. Robotsvetsen lämpar sig för serieproduktion i hög hastighet och manuell svetsning för mindre serier. Vi konstruerar och tillverkar även fixturer när det krävs för att svetsningen ska få bästa resultat.

Vi är certifierade

Vi är certifierade för både maskinella och manuella svetsarbeten. Vid manuell svetsning utförs arbetet av svetsare certifierade enligt SS-EN 287-1.

Vi är kraftfulla

Om du beställer färdiga detaljer, som t.ex. laserskärs, bockas, trumlas och svetsas hos oss, nyttjar du vår fulla potential. Du får högkvalitativa detaljer och full koll på leveransen, eftersom hela tillverkningen sker under ett och samma tak.

Kontakta oss om du vill veta mer om svetsning.

 



Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • platbearbetning29_img_7588_0808.jpg

    platbearbetning29_img_7588_0808.jpg

    2010-04-12


    Ingår i galleri:

    Robotsvetsning

  • aw3114.jpg

    aw3114.jpg

    2013-08-29


    Ingår i galleri:

    Robotsvetsning

  • aw1953.jpg

    aw1953.jpg

    2013-08-29


    Ingår i galleri:

    Robotsvetsning

  • aw3302.jpg

    aw3302.jpg

    2013-08-29


    Ingår i galleri:

    Robotsvetsning

Välj galleri

Försäljning laser/lego

Direktfax: 0371-344 85

Lars Kennethsson

Direkttelefon: 0371-344 42

Mobiltelefon: 0734-42 54 42

E-post: lars.kennethsson@weland.se

Vcard: vCard

Sophie Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 58

Mobiltelefon: 0734-42 54 58

E-post: sophie.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Ola Forsberg

Direkttelefon: 0371-344 45

Mobiltelefon: 0734-42 57 45

E-post: ola.forsberg@weland.se

Vcard: vCard

Marcus Johansson

Direkttelefon: 0371-344 48

Mobiltelefon: 0734-42 54 38

E-post: marcus.johansson@weland.se

Vcard: vCard

Peter Sköld

Direkttelefon: 0371-344 40

Mobiltelefon: 0734-42 54 40

E-post: peter.skold@weland.se

Vcard: vCard

Isak Bengtsson

Mobiltelefon: 0734-42 54 45

E-post: isak.bengtsson@weland.se

Vcard: vCard

Jörgen Petersson

Mobiltelefon: 0734-42 54 59

E-post: Jorgen.Petersson@weland.se

Vcard: vCard

Henric Johansson

Mobiltelefon: 0734-42 54 60

E-post: henric.johansson@weland.se

Vcard: vCard

Hung Le

Mobiltelefon: 0734-42 57 17

E-post: hung.le@weland.se

Vcard: vCard