Perforeringslinje

Perforeringsline

Perforering av rör

Vi har installerat en perforeringslinje, där vi perforerar och stansar hål i fyrkantsrör. Perforeringsmaskinen klarar en rad olika dimensioner. Att stansa hål i flera rör åt gången är en snabb och rationell metod. Vi tar fram verktyg efter behov vid nya hålbilder eller rördimensioner.

Ett vanligt användningsområde för perforering och stansning är produkter som används exempelvis till butiksinredningar.

Kapacitet

  • Maximala rektangulära rör: 110 x 30 x 3 mm
  • Maximala kvadratiska rör: 80 x 80 x 3 mm
  • Maximal rörvikt: 30 kg
  • Maximal rörlängd: 3500 mm
  • Minimal rörlängd: 800 mm
  • Klippkraft: 15 ton per stans

Kontakta Weland för information om vilka material och vilka godstjocklekar som går att bearbeta.


Produkthandbok

Broschyrer

 

Laserskärning

Laserskärning

Datum:
2016-10-11
Antal sidor:
28
Keywords:
Laserskärning; Perforering; Perforeringslinje; Laserskärning i plåt; Laserskärning i rör; Jumbo rörlaser; Gasskärning; Plasmaskärning; Vattenskärning; Stansning; Nibbling; Bockning; Planriktning; Skärande bearbetning; Robotsvetsning; Svetsning; Kontrollmätning; Varmförzinkning; Målning; Weland AB
Filtyp:
pdf

Relaterade länkar

Filmer


Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • aw00005298.jpg

    aw00005298.jpg

    2015-11-11


    Ingår i galleri:

    Perforeringslinje

  • aw00005299.jpg

    aw00005299.jpg

    2015-11-11


    Ingår i galleri:

    Perforeringslinje

Välj galleri

Försäljning laser/lego

Direktfax: 0371-344 85

Lars Kennethsson

Direkttelefon: 0371-344 42

Mobiltelefon: 0734-42 54 42

E-post: lars.kennethsson@weland.se

Vcard: vCard

Sophie Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 58

Mobiltelefon: 0734-42 54 58

E-post: sophie.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Ola Forsberg

Direkttelefon: 0371-344 45

Mobiltelefon: 0734-42 57 45

E-post: ola.forsberg@weland.se

Vcard: vCard

Marcus Johansson

Direkttelefon: 0371-344 48

Mobiltelefon: 0734-42 54 38

E-post: marcus.johansson@weland.se

Vcard: vCard

Christoffer Tegnhammar

Mobiltelefon: 0734-42 54 25

E-post: christoffer.tegnhammar@weland.se

Vcard: vCard

Peter Sköld

Direkttelefon: 0371-344 40

Mobiltelefon: 0734-42 54 40

E-post: peter.skold@weland.se

Vcard: vCard

Isak Bengtsson

Mobiltelefon: 0734-42 54 45

E-post: isak.bengtsson@weland.se

Vcard: vCard

Jörgen Petersson

Mobiltelefon: 0734-42 54 59

E-post: Jorgen.Petersson@weland.se

Vcard: vCard