Miljögaller


Aluminiumgaller

Weland har en ny serie pressvetsad gallerdurk med en zinktjocklek på 20 µm, Miljögaller. Stålet är varmförzinkat redan vid tillverkningen av bärstängerna och stödstängerna i motsats till den pressvetsade gallerdurken som varmförzinkas efter tillverkningen.

Miljögaller är anpassade till miljöer där korrosion inte är ett problem.

Ett tunnare zinkskikt innebär mindre miljöpåverkan. Dessutom är energiåtgången mindre vid tillverkningen.

Utförandet är samma som den traditionella pressvetsade gallerdurken. Miljögaller har samma bärförmåga, hållfasthet och styrka som pressvetsad gallerdurk.

Miljögaller H6 finns för omgående leverans enligt nedanstående tabell.

Fördelar med Miljögaller:

  • Bättre för miljön
  • Lika starka
  • Bra rostskydd
  • Omgående leverans
  • Inget pristillägg för ev. justerkapning!
  • Alla galler är försedda med kantstång!
Dessa produkter finns att tillgå:

Lagerfört

 

Måttbeställt

Miljögaller
ZoomIn
Miljögaller
ZoomIn

Lagerförda Miljögaller typ H6
Storlek LxB (mm) Maskvidd c/c
(AxB) (mm)
Bärstång
C (mm)
Art.nr Vikt
(kg/st)
700 x 1000 34 x 75 30/2 MGH63020701001 11,8
900 x 1000 34 x 75 30/2 MGH63020901001 14,9
1000 x 1000 34 x 75 30/2 MGH63021001001 16,5
1200 x 1000 34 x 75 30/2 MGH63021201001 19,8

Produkthandbok

Broschyrer

Certifikat

Övrigt


Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • aw2799.jpg

    aw2799.jpg

    2011-09-29


    Ingår i galleri:

    Miljögaller

Välj galleri

Försäljning Sverige

Vilken säljare ska jag kontakta? (xxxxx)

Direktfax: 0371-344 78

Fredrik Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 70

E-post: fredrik.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Mattias Andersson

Direkttelefon: 0371-344 07

E-post: mattias.andersson@weland.se

Vcard: vCard

Alexander Johnsson

Direkttelefon: 0371-344 49

E-post: alexander.johnsson@weland.se

Vcard: vCard

Jakob Josefsson

Direkttelefon: 0371-344 31

E-post: jakob.josefsson@weland.se

Vcard: vCard

Göran Lagesson

Direkttelefon: 0371-344 47

E-post: goran.lagesson@weland.se

Vcard: vCard

Stefan Lingtell

Direkttelefon: 0371-344 43

E-post: stefan.lingtell@weland.se

Vcard: vCard

Oscar Welandson

Direkttelefon: 0371-344 98

E-post: oscar.welandson@weland.se

Vcard: vCard

Johan Palm

Direkttelefon: 0371-344 69

E-post: johan.palm@weland.se

Vcard: vCard

Försäljning export

Direktfax: 0371-344 78

Jonas André

Direkttelefon: 0371-344 08

E-post: jonas.andre@weland.se

Vcard: vCard

Hans Larsson

Direkttelefon: 0371-344 03

E-post: hans.larsson@weland.se

Vcard: vCard