Gasskärning och plasmaskärning

Gas-/Plasmaskärning

För skärning i riktigt grova plåtdimensioner är gasskärning och plasmaskärning ett bra alternativ. Klarar upp till 200 mm dimension.

Här skär vi i de riktigt grova plåtdimensionerna med precision och imponerande snabbhet. Dubbla skärhuvud för såväl gas som plasma och dubbla bord för uppläggning av plåtar ger mycket stor kapacitet.

Valet mellan gasskärning och plasmaskärning avgörs av material, kvalitet, tjocklek och erforderliga toleranser.

Kapacitet

Skärmaskin Messer Multiterm 5000, 2 st gasbrännare modell Alfa Torch, 2 st finplasma modell Hyperterm HPR 260.

  • Maximal materiallängd: 15000 mm
  • Maximal materialbredd: 2500 mm
  • Maximal godstjocklek: 40 mm (plasma) och 200 mm (gas)

Kontakta Weland för information om vilka material och vilka godstjocklekar som går att bearbeta

 


Produkthandbok

Broschyrer

 

Laserskärning

Laserskärning

Datum:
2016-10-11
Antal sidor:
28
Keywords:
Laserskärning; Perforering; Perforeringslinje; Laserskärning i plåt; Laserskärning i rör; Jumbo rörlaser; Gasskärning; Plasmaskärning; Vattenskärning; Stansning; Nibbling; Bockning; Planriktning; Skärande bearbetning; Robotsvetsning; Svetsning; Kontrollmätning; Varmförzinkning; Målning; Weland AB
Filtyp:
pdf

Relaterade länkar

Filmer


Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • platbearbetning16_8736.jpg

    platbearbetning16_8736.jpg

    2010-04-12


    Ingår i galleri:

    Gas-/Plasmaskärning

  • aw1153.jpg

    aw1153.jpg

    2013-06-03


    Ingår i galleri:

    Gas-/Plasmaskärning

Välj galleri

Försäljning laser/lego

Direktfax: 0371-344 85

Lars Kennethsson

Direkttelefon: 0371-344 42

Mobiltelefon: 0734-42 54 42

E-post: lars.kennethsson@weland.se

Vcard: vCard

Sophie Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 58

Mobiltelefon: 0734-42 54 58

E-post: sophie.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Ola Forsberg

Direkttelefon: 0371-344 45

Mobiltelefon: 0734-42 57 45

E-post: ola.forsberg@weland.se

Vcard: vCard

Marcus Johansson

Direkttelefon: 0371-344 48

Mobiltelefon: 0734-42 54 38

E-post: marcus.johansson@weland.se

Vcard: vCard

Christoffer Tegnhammar

Mobiltelefon: 0734-42 54 25

E-post: christoffer.tegnhammar@weland.se

Vcard: vCard

Peter Sköld

Direkttelefon: 0371-344 40

Mobiltelefon: 0734-42 54 40

E-post: peter.skold@weland.se

Vcard: vCard

Isak Bengtsson

Mobiltelefon: 0734-42 54 45

E-post: isak.bengtsson@weland.se

Vcard: vCard

Jörgen Petersson

Mobiltelefon: 0734-42 54 59

E-post: Jorgen.Petersson@weland.se

Vcard: vCard