Fasadstegar

Fasadstege

Weland tillverkar olika typer av fasadstegar. Används främst för att kunna beträda tak, torn, silos m.m. Fasadstegen tillverkas även för utrymning. Produkterna är lagerhållna för omgående leverans.

Dotterbolaget Weland Stål AB kan erbjuda mer information om produkter som förbättrar säkerheten på tak och fasader.

Fasadstege

Fasadstegar och tillbehör i modulsystem för alla typer av montage. Kan göras mycket höga med vilplan på vägen.



Fällbar fasadstege

Utfällbar fasadstege av varmförzinkat stål. Monteras på alla typer av byggnader och infälld mot fasaden syns den bara som en 45 mm bred list.



Utrymningsplattform

Weland utrymningsplattform är uppbyggd av moduler. Dessa kan vid behov kopplas ihop till en större plattform.



Produktgodkännande

Welands fasadstegar är p-märkta.

P-märket är SP Sitacs och SP's eget certifieringsmärke. Kvalitetsmärket står för att produkten är granskad och kontrollerad enligt de regler som finns för varje produktområde.

Produktgodkännande



Sök efter bilder
   
Visa sida av 1

Resultat är filtrerat på: 

  • be00001593.jpg

    be00001593.jpg

    Utrymning med fällbarfasdstege

    2009-09-14


    Ingår i galleri:

    Fällbar fasadstege

  • be00001832.jpg

    be00001832.jpg

    fasadstege snörasskydd falsfäste vfz

    2011-08-24


    Ingår i galleri:

    Fasadstege, tillbehör

  • be00001779.jpg

    be00001779.jpg

    Klätterskydd låsbart för fasadstege vfz

    2011-05-10


    Ingår i galleri:

    Fasadstege, tillbehör

  • be00001220.jpg

    be00001220.jpg

    Stege utrustad med skyddskorg. Linta återvinningscentral, Stockholm.

    2007-10-08


    Ingår i galleri:

    Fasadstege, tillbehör

  • be00001003.jpg

    be00001003.jpg

    Utrymningsplattform och fasadstege utrustad med skyddskorg.

    2006-02-10


    Ingår i galleri:

    Utrymningsplattform

  • be00001926.jpg

    be00001926.jpg

    Takstege och fasadstege långa konsoler, falsfäste i svartlackerat utförande

    2005-08-11


    Ingår i galleri:

    Fasadstege, tillbehör

  • be00001661.jpg

    be00001661.jpg

    Fällbarfasdstege i utfällt läge

    2008-04-17


    Ingår i galleri:

    Fällbar fasadstege

  • be1660.jpg

    be1660.jpg

    2012-03-21


    Ingår i galleri:

    Fällbar fasadstege

  • be1369.jpg

    be1369.jpg

    2012-03-21


    Ingår i galleri:

    Fällbar fasadstege

Välj galleri

Försäljning Sverige

Vilken säljare ska jag kontakta? (xxxxx)

Direktfax: 0371-344 78

Fredrik Albinsson

Direkttelefon: 0371-344 70

E-post: fredrik.albinsson@weland.se

Vcard: vCard

Mattias Andersson

Direkttelefon: 0371-344 07

E-post: mattias.andersson@weland.se

Vcard: vCard

Alexander Johnsson

Direkttelefon: 0371-344 49

E-post: alexander.johnsson@weland.se

Vcard: vCard

Jakob Josefsson

Direkttelefon: 0371-344 31

E-post: jakob.josefsson@weland.se

Vcard: vCard

Göran Lagesson

Direkttelefon: 0371-344 47

E-post: goran.lagesson@weland.se

Vcard: vCard

Stefan Lingtell

Direkttelefon: 0371-344 43

E-post: stefan.lingtell@weland.se

Vcard: vCard

Oscar Welandson

Direkttelefon: 0371-344 98

E-post: oscar.welandson@weland.se

Vcard: vCard

Johan Palm

Direkttelefon: 0371-344 69

E-post: johan.palm@weland.se

Vcard: vCard

Simon Lundberg

Direkttelefon: 0371-344 28

E-post: simon.lundberg@weland.se

Vcard: vCard

Försäljning export

Direktfax: 0371-344 78

Jonas André

Direkttelefon: 0371-344 08

E-post: jonas.andre@weland.se

Vcard: vCard

Hans Larsson

Direkttelefon: 0371-344 03

E-post: hans.larsson@weland.se

Vcard: vCard